Androver I bol súčasťou simulovanej vesmírnej ESA misie na „Mesiac“

RoboTech Vision presentation

4. jún 2020  Novinky

Mobilný robot Androver I bol súčasťou simulovanej misie na Mesiac, ktorá sa konala pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Veliteľkou misie bola slovenská astrobiologička Dr. Michaela Musilová. Na Havaji je riaditeľkou simulovanej vesmírnej stanice HI-SEAS, na Slovensku pôsobí ako hosťujúca profesorka na FEI STU a je aj podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA). Misia bola zameraná na výskum lávových jaskýň, v ktorých by raz ľudia mohli postaviť prvé obydlia na Mesiaci. Cieľom rovera bolo otočnou kamerou zdokumentovať náročný sopečný terén aj v menej dostupných oblastiach pre bezpečie astronautov.

„Rover tímu pomáhal tým, že sa vedel pohybovať pomerne hladko po veľmi ostrom a strmom teréne. Používali sme ho na prieskum terénu pre prekážky, ktoré by mohli ublížiť astronautom, uviedla veliteľka misie Michaela Musilová. Astronauti zo simulovaných vesmírnych misií čelia nesmierne náročným podmienkam pri výskume sopečného terénu v skafandroch. Lávové polia a toky sú plné dier, jaskýň a samotný povrch je ostrý a nespevnený. Podobné podmienky sa nachádzajú na Mesiaci a Marse, preto je stanica HI-SEAS postavená na sopke Mauna Loa na Havaji.

Androver I zdolal terén najlepšie

Robot sa ovláda joystickom a v teréne sa efektívnejšie pohybuje vďaka podvozku typu Double Ackerman. Androvera I spolu s tímom pripravoval na misiu Matej Poliaček, člen spoločnosti RoboTech Vision. „Na úpravách rovera bolo najťažšie prepojiť komunikáciu počítača s robotom,“ uviedol Poliaček. Na podobných vesmírnych projektoch pritom pracoval už v technologickom stredisku ESA v Holandsku.

Androver I je mobilný robot slovenskej robotickej spoločnosti RoboTech Vision. Projekt vznikol pôvodne ako myšlienka prepojiť rovera so smartfónom,“ doplnil konateľ firmy Ing. Martin Smoľák, ktorý robota skonštruoval ešte počas štúdia na Slovenskej Technickej Univerzite v Bratislave. Robot neskôr slúžil na Fakulte elektrotechniky a informatiky najmä pre edukačné účely. V súčasnosti ho firma inovovala pre potreby misie.

„Na misii sme testovali aj dve iné robotické vozítka, ktoré nám poskytla ESA. Tiež sme mali nájsť limity ich pôsobenia v teréne a možné aplikácie na misiách. Zo všetkých troch roverov najlepšie fungoval Androver I – mal najväčšiu výdrž, prekonal najťažšie prekážky a k tomu sme ho vedeli riadiť z vnútra stanice HI-SEAS, kým analógoví astronauti boli s roverom v teréne.“

Dr. Michaela Musilová

Veliteľka simulovanej ESA misie

Na misiu mal putovať Androver II

Pre misiu na Havaji bol pôvodne určený väčší model robota zvaný Androver II. Prvá naplánovaná misia sa však pre zranenie a odstúpenie jedného z členov posádky po pár dňoch zrušila. Androver II medzitým absolvoval testovanie v ESA, no pre jeho ďalší vývoj sa spoločnosť nakoniec rozhodla do vesmírneho projektu nasadiť menší model Androver I. „Na väčšom Androverovi v súčasnosti dokončujeme autonómnu navigáciu na ceste či vo vinohrade,“ dodal ďalší konateľ firmy, Ing. Peter Pásztó, PhD.

Misia bola ďalšou z úspešnej série misií HI-SEAS v spolupráci s ESA. Členom sa podarilo uskutočniť všetok výskum, ktorý plánovali a urobili tiež veľké pokroky v testovaní technológií, ktoré raz budú môcť používať na vesmírnych misiách. „Čaká nás ešte veľa výskumu a príprav predtým, než budeme môcť ísť vyskúšať všetko na ostro na Mesiaci a raz na Marse. Preto plánujeme ďalšiu sériu misií s ESA a NASA na konci tohto roka,“ dodala Musilová. V rámci spolupráce s RoboTech Vision bude súčasťou ďalších misií na HI-SEAS aj robot Androver I.

Autor príspevku

Dominika Krajčovičová

Marketing manager

Podobné články

Robot Androver I odcestoval na vesmírnu misiu na „Mesiac“

Robot Androver II podstúpil testy v Európskej vesmírnej agentúre

RoboTech Vision na tlačovej konferencii k simulovanej NASA misii

Kategórie

NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY

Pin It on Pinterest

Share This