RoboTech Vision vyvinula novú robotickú platformu Caster do interiéru

RoboTech Vision presentation

17. december 2020  Vývoj

Po dlhoročnom vývoji softvéru s prvkami umelej inteligencie a jeho testovaní na rôznych typoch robotických platforiem sa spoločnosť RoboTech Vision rozhodla začať budovať vlastné robotické portfólio, ktoré bude dostupné aj na predaj. Medzi prvú platformu patrí robot Caster, ktorého názov je odvodený od jedinečného podvozku vhodného najmä do vnútorných priestorov.

Spoločnosť RoboTech Vision vyvíja rôzne typy autonómnych navigačných algoritmov. V snahe vyvinúť univerzálny softvér, ktorý by bol vhodný pre rôzne úlohy a typy zariadení firma svoje algoritmy testovala na dvoch platformách. Jednou z nich bol robot Androver II s Double Ackerman podvozkom, ktorý je od základov vyvinutý RoboTech Vision. Druhou platformou bol mobilný robot Husky A200 s diferenciálnym podvozkom od spoločnosti Clearpath Robotics. Spoločnosť sa teraz rozhodla vyvinúť vlastné, komerčné riešenia. Prvým je diferenciálny robot Caster, kompletne vyvinutý RoboTech Vision.

„Po niekoľkoročnom vývoji a testovaní softvéru na dvoch odlišných podvozkoch sme vyvinuli robot, ktorý je plne prispôsobený našim algoritmom. Softvér tak funguje v symbióze s hardvérom a my sa viac môžeme sústrediť na typ úlohy, ktorú má robot splniť.“

Ing. Peter Pásztó, PhD.

Konateľ, RoboTech Vision

Tichý, odolný a obratný

Caster sa skladá z dvoch poháňaných a dvoch oporných kolies, ktoré sú dostatočné veľké na to, aby prekonávali nerovnosti povrchu ako sú napríklad dverové prahy. Zariadenie je vzhľadom na svoje IP krytie určené najmä do vnútorných priestorov, jeho konštrukcia a bezúdržbové pohony si však poradia aj so spevnenými cestami v exteriéri. Robot je predurčený do interiéru aj pre jeho obratnosť. Dokáže sa na mieste otočiť o 180°, čím je vhodný aj do menších priestorov. Medzi prednosti robota patrí tiež jeho úspornosť.

„Vysoko efektívnym pohonom napomáha funkcia rekuperácie, čím sa výrazne zvyšuje doba prevádzky robota. Presné polohové riadenie robota ho navyše predurčuje pre operácie, ktoré si vyžadujú vysokú presnosť  pohybu zariadenia v prostredí.“

Ing. Martin Smoľák

Konateľ, RoboTech Vision

Vďaka presnosti možno robot využiť pre rôzne typy úloh. Jeho možnosti využitia rozširuje aj veľká nosná plocha, ktorú možno zaťažiť 75 kilogramovým nákladom. Na robot navyše možno umiestniť rôzne vybavenie ako je robotické rameno či iné zariadenie podľa požiadaviek. Caster so svojimi rozmermi bez problémov prejde aj cez dvere. Robot má navyše vďaka bezprevodovkovým pohonom tichý chod a neruší tak svoje okolie nadmerným hlukom.

R&D aj autonómny

Jedným z príkladov využitia takejto platformy je mobilné dezinfekčné riešenie, ktoré zahŕňa podvozok Caster, UVC germicídnu lampu s výkonom 500 W a 360° kameru, ktorá vďaka umelej inteligencii rozpoznáva osoby. K robotu je dostupná aj voliteľná výbava, kam patrí napríklad aplikácia RTV Teleop pre riadenie robota či Wifi rozšírenie pre zväčšenie dosahu pri jeho riadení na diaľku. K dispozícii je aj GPS u-blox RTK, IMU či snímač vyvinutý spoločnosťou RoboTech Vision zvaný RTV senzor Box, ktoré slúžia pre autonómny pohyb robota. Autonómny Caster je jedna z dostupných verzií robota, ktorá obsahuje navyše aj náš AON algoritmus upravený do interiéru.

Robot Caster je dostupný aj ako R&D platforma či Teleoperátor. R&D platforma je základný podvozok vhodný pre univerzity či výskumné inštitúcie, ktoré plánujú robot vyvíjať a využívať podľa vlastných potrieb. Verzia Teleoperátor je ovládaná pomocou joysticku, čím je vhodná napríklad ako servisný alebo prieskumný robot. RoboTech Vision sa zameriava aj na riešenia na mieru, preto je možné algoritmy či robotické platformy upraviť podľa typu úlohy. Spoločnosť plánuje predstaviť aj ďalšie robotické platformy, ktoré budú mať odlišné vlastnosti a určené do iných prostredí.

Autor príspevku

Dominika Krajčovičová

Marketing manager

Podobné články

Kto je zodpovedný za nehodu autonómneho robota? Odpovedá advokátka

Mobilný robot Caster našiel uplatnenie ako dezinfekčné UVC riešenie

Otestovali sme našu autonómnu navigáciu pomocou mapy v troch rôznych prostrediach

Kategórie

NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY

Pin It on Pinterest

Share This